Spartakiáda Arirang

north-koreas-arirang-mass-games-looked-utterly-splendidV Severní Koreji se každý rok koná přehlídka hromadného synchronizovaného tance a gymnastiky Arirang pořádaná k oslavě vůdců zdejšího totalitního režimu. Akce připomínající někdejší československé spartakiády se účastní přes 100 000 lidí, kteří zaplavují živými obrazy pchjongjangský Stadion. 

A že jde o zcela jedinečný zážitek, dokazuje i místo v Guinnessově knize rekordů, kam byla spartakiáda Arirang zapsána v roce 2007 jako největší hromadné umělecko-gymnastické představení na světě.

Vystoupení v několika dějstvích ilustrují například historii korejského národa. Každé představení trvá přibližně hodinu a půl. Zpěv a tanec doplňují precizní dekorace a moderní světelné efekty.

Pro Pchjongjang pořádání her neznamená žádné zvýšené náklady. Organizátoři musí zajistit především pro každého cvičence jeho denní příděl jídla, což je 500 gramů rýže.

Druhou starostí je dostatečné osvětlení stadionu. Ale to se většinou řeší tím, že se vypne proud v některých odlehlejších čtvrtích.

český velvyslanec Martin Tomčo

Pro účinkující to ale žádný med není. Mnohahodinové zkoušky provází hlad a únava. Na pauzy není čas, a tak se, ve snaze potěšit své vůdce, sportovci často během nácviku počůrají, nebo omdlí.