Literatura CZ

208304_bigYeonmi Park, Abych přežila; 2015: Když bylo Yeonmi třináct, uprchly s matkou a sestrou ze Severní Koreje do Číny. Yeonmi s matkou skončily v rukou obchodníků s lidmi. Po dlouhých peripetiích se nakonec vysněné svobody přece jen dočkaly: dorazily do Jižní Koree a dokonce se zde shledaly se ztracenou sestrou.

329_neni_co_zavidet_obalka_tiskBarbara Demick, Není co závidět: Obyčejné životy v Severní Koreji; 2014: Novinářka Barbara Demick ve své knize odhaluje nevídané skutečnosti ze země a společnosti, o nichž toho zbytek světa mnoho neví. Sleduje osudy šestice lidí: tajně se scházejícího mladého páru, idealistické lékařky, malého bezdomovce, vzorné pracovnice továrny milující Kim Ir-Sena víc než svou rodinu a její vzdorovité dcery.

120849_bigKang Čchol-hwan, Pchjongjangská akvária; 2003: Kniha je prvním osobním a literárně zpracovaným svědectvím o životě v Severní Koreji, které bylo na Západě publikováno, a nepokrytě ukazuje absurdní a vylhané kulisy této poslední bašty stalinismu. Její autor sugestivně vypráví vlastní životní příběh od návratu rodiny z japonské emigrace v polovině šedesátých let, několikaletého pobytu v prominentní pchjongjangské čtvrti přes desetileté uvěznění celé rodiny v koncentračním táboře Jodok až k propuštění a úspěšnému útěku přes Čínu do Jižní Koreje.  

largeHjok Kang, Tady je ráj – Svědectví o životě v Severní Koreji; 2004: Otřesné svědectví o životě v komunistickém ráji, kde se naprosto zhroutila ekonomika a obyvatelé umírají hladem (při hladomoru v letech 1993–1994 zahynuly podle odhadu dva miliony lidí). Autor vypráví o unifikovaném bydlení, škole s krutými tresty, funkcionářském kastovnictví. Děsivé jsou jeho vzpomínky na hladomor, kdy se každý staral jen sám o sebe a mrtví zůstávali ležet celé hodiny na ulicích bez povšimnutí. Lidé vařili polévku ze stromové kůry, chytali krysy, docházelo dokonce ke kanibalismu. V roce 1988 se Hjokovi rodiče rozhodli uprchnout do Číny.

145755_bigJim Frederick, Charles Robert Jenkins; Komunistou z donucení, 2006: V lednu roku 1965 čtyřiadvacetiletý seržant americké armády Charles Robert Jenkins opustil své stanoviště v Jižní Koreji, překročil Demilitarizovanou zónu a vzdal se severokorejským vojákům. Věřil, že se takto i za cenu uvěznění dostane zpět do Spojených států. Místo toho se ale na čtyřicet let ocitl v úplně jiném vězení – v jednom z nejbrutálnějších a nejrepresivnějších režimů, jaké svět poznal.

144971_bigGuy Delisle, Pchjongjang – Výlet do Severní Koreje; 2009: Vypráví s humorem a sarkastickou nadsázkou o každodennosti komunistické Koreje. Vtipně podané pocity nudy, nepatřičnosti, pracovní beznaděje a ztížené možnosti komunikace, která by beztak i bez jazykové bariéry byla nutně absurdní, ale také snaha dozvědět se víc, prozkoumat zakázaný svět a překročit hranice jsou nosnými tématy Delislova díla o práci na animovaném filmu v zahraničí.

big_milovany-vudce-249369Čang Čin-song, Milovaný vůdce – Můj útěk ze Severní Koreje; 2015:  Dosud žádný příslušník severokorejské elity nepopsal tak detailně vnitřní fungování tohoto totalitního státu a jeho propagandistického aparátu. Čang Čin-song měl coby severokorejský oficiální básník báječný život, dokud se ovšem neztratila přísně zakázaná kniha, kterou půjčil svému příteli. Mezinárodní bestseller, ve kterém autor zachycuje nejen život v Severní Koreji, ale i svůj neuvěřitelný útěk na svobodu.

199444_bigPaul Fischer, Kim Čong-il uvádí; 2015: Kniha je beletrizovanou rekonstrukcí skutečného případu z roku 1978, kdy Kim Čong-il nechal unést dvě hvězdy jihokorejské kinematografie, aby pro něj vybudovaly základy filmového průmyslu. 
… A tak se režisér Šin Sang-ok a herečka Čoi Eun-he, bývalí manželé, na osm let ocitli v tvůrčím zajetí, kdy pro totalitní režim natáčeli jeden snímek za druhým a dokonce se museli znovu vzít. Vysvobozeni byli po osmi letech za přispění CIA.

large (1)Blaine Harden, Útěk z Tábora 14 – Autentické svědectví z pracovních táborů v Severní Koreji; 2013: Sin Tong-hjok se narodil v roce 1982 v Kaechonu, v táboře pro politické vězně, který leží asi 75 kilometrů od Pchjongjangu. Po svém útěku trvalo Sinovi dva roky, než se dostal do Jižní Koreje. V současnosti žije v Kalifornii, kde pracuje jako vyslanec pro organizaci, která bojuje za svobodu v KLDR.

156222_bigIngrid Steiner-Gashi, Dardan Gashi, Ve službách diktátora; 2010: Autentický příběh Kim Čong-rjul (krycí jméno „Emil“), vysoce postaveného severokorejského důstojníka a agenta, který uskutečnil při jedné služební cestě svůj dlouho plánovaný útěk. Po patnácti letech se utajování své existence vzdává a v této knize vypráví svůj dvojaký životní příběh.

large (2)Adam Johnson, Syn správce sirotčince; 2012: Kniha vypráví životní příběh mladého muže, syna správce sirotčince. V první části knihy čtenáře seznamuje s dětstvím Pak Čun-doa, druhá popisuje jeho pobyt v pracovním táboře a ve třetí části se dostává Pak Čun-do na svobodu a seznamuje se s krásnou herečkou Sun mu. 

183424_big

Brian Reynolds Myers, Nejčistší rasa; 2010: fundovaná publikace o Severní Koreji. text přináší nový pohled na režim v Severní Koreji a odhaluje skutečné příčiny, proč Severokorejci jednají tak, jak jednají.


largeJangová Lucia, McClellandová Susan, Hvězdy mezi Sluncem a Měsícem, 2016: 
Svědectví ženy, která přežila věznění v KLDR a podařilo se jí i s malým dítětem uprchnout do Mongolska, odtud do Jižní Koreje a posléze do Kanady. Autorka popisuje podmínky v zemi, naprostou lhostejnost státních představitelů k utrpení lidí a všudypřítomné policejní špehování. Neméně šokující je i náhled do prostředí věznic a pracovních táborů.

mid_utek-ze-severni-koreje-0L7-308667B. Harden, Útěk ze Severní Koreje, 2016: Příběh o vzestupu Kim Ir-sena k moci a o mladém severokorejském stíhači, který se odvážil postavit se mu na odpor. Na základě dokumentů z čínských a ruských archivů, týkajících se role Maa a Stalina v nejasném vzestupu Kima, i na základě dokumentů zpravodajských služeb Spojených států a dalších vyšetřovacích spisů, předkládá Harden napínavý dobrodružný příběh a zcela nový způsob, jak chápat nejdéle přežívající totalitní stát na světě. 

big_mezi-dvema-kimy-5VQ-352197 Špitálníková Nina, Mezi dvěma Kimy, 2016: Koreanistce Nině Špitálníkové se povedlo navšívit KLDR hned dvakrát. Jako jedna z mála na světě se zúčastnila studijních pobytů na Kim Il-songově univerzitě za vlády obou posledních vůdců Kim Čong-ila a Kim Čong-una. Autorka popisu je své osobní zkušenosti ze studia na univerzitě a ze svých cest. 

pod-stejnym-nebemJoseph Kim, Stephan Talty, Pod stejným nebem, 2017: Severokorejec Joseph Kim zažil hladomor, který ho připravil o otce, ze země vyhnal jeho sestru a matku a on se ocitl sám v ulicích. Naučil se žebrat a krást, až nakonec v zoufalství uprchl do Číny. Měl štěstí a podařilo se mu uprchnout do USA.

s-kazdou-padajici-hvezdouSungdžu Lee; Susan McClellandová, S každou padající hvězdou, 2018: Autobiografie severokorejského chlapce jménem Sungdžu, který se ve dvanácti letech musel naučit žít na ulici a postarat se o sebe. Aby přežil, naučil se krást, prát se, žebrat, jezdit nákladními vlaky, prožívat strach z věznění nebo i popravy. 

 

Odborné univerzitní práce na téma KLDR:

Karlova univerzita Praha

Metropolitní univerzita Praha

Vysoká škola ekonomická Praha

Masarykova univerzita Brno

Západočeská univerzita v Plzni

Univerzita Palackého v Olomouci

Reklamy